Ściółkowanie, po co i jak to zrobić?
Ściółkowanie, co to w ogóle jest?
Ściółkowanie, to zabieg w ogrodnictwie polegający na przykrywaniu gleby. Banalne prawda? Tylko czym i dlaczego warto to robić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Czym?
Do ściółkowania możemy użyć, np.:
- trawy,
- słomy,
- kory,
- trocin,
- kompostu,
- obornika,
- żwiru czy folii. Mi osobiście akurat te opcje najmniej odpowiadają.
Podczas wizyty w ogrodzie Wiejskie Inspiracje widziałam ściółkę z szyszek i muszę przyznać, że wyglądało to przepięknie.
Po co?
Ściółkowanie ułatwia zachowanie żyzności gleby, co wpływa na lepszy rozwój roślin. Sprawia, że woda tak szybko nie wyparowuje, a do tego chwasty mają małe szanse na pojawienie się. Uprawa warzyw na takiej glebie zwiększa i przyspiesza ich plon, a do tego pomaga nam zarówno w lato jak i w zimie utrzymać odpowiednią temperaturę.
Najlepszym terminem ściółkowania jest wczesna wiosna. Tworzymy warstwę od kilku centymetrów w przypadku warzyw i małych roślin, aż po kilkanaście centymetrów w przypadku większych krzewów i drzew. Pamiętaj o tym, aby było równomiernie. Oczywiście nie musisz używać do tego linijki, ale warto abyś wizualnie na to spojrzał/a.
Ważne
Nie należy przykrywać gleby już zmarzniętej, bo spowoduje to wolniejsze odmarzanie.
Czego sama użyłam? Zrębków drzewnych, pięknie to wszystko wygląda, a do tego spełnia swoją funkcję.
Zapraszam Cię do zobaczenia jeszcze etapu tworzenia moich grządek podwyższonych TUTAJ, a TU jeszcze taka ciekawostka dotycząca nasion kwiatów.